AKADEMIA PIŁKARSKA SZANSA

akademia-szansa-rgb

Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina wśród dzieci i młodzieży w Polsce (GUS, 2016).  Spędzanie wolnego czasu poprzez grę w piłkę nożną niesie ze sobą wiele wartości społecznych m.in.: przysposobienie do zdrowego stylu życia, współpracy w grupie itd. Młodzi pasjonaci piłki nożnej na osiedlowych i gminnych boiskach wielokrotnie wykazują niesamowity talent do tej dyscypliny już za najmłodszych lat. Chcąc dalej rozwijać swoją pasję i uzdolnienia część z nich, dzięki zaangażowaniu rodziców trafia do szkółek i akademii piłkarskich. Niestety, część z wyjątkowo utalentowanych piłkarsko dzieci takiej możliwości nie doświadcza. Powody takiej sytuacji są różne: niezainteresowanie rodziców, status materialny, środowisko itd. Część z nich kontynuuje przygodę z piłką nożną uczestnicząc w programie Trener Osiedlowy, realizowany przez Wrocławski Szkolny Związek Sportowy. Jest to świetna okazja dla tych dzieci, aby dalej aktywnie spędzać czas grając w piłkę nożną. Idea tego programu przewiduje tylko rekreacyjne uprawianie sportu. Powstaje obszar, w którym dzieci wykazujące uzdolnienia i zainteresowanie profesjonalnym uprawianiem sportu, nie mają takiej możliwości. Przeszkody finansowe i społeczne wielokrotnie blokują rozwój młodym zawodnikom, którzy powinni zostać włączeni w wyczynową ścieżkę edukacji piłkarskiej.  Alternatywą dla takiej sytuacji, mogą być bezpłatne zajęcia piłkarskie, prowadzone w osiedlowych warunkach przez profesjonalnych trenerów. Taką inicjatywą jest Akademia Piłkarska „Szansa” która jest sztandarowym projektem Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiej Piłki Nożnej.

Akademia Piłkarska Szansa – wystartowała 2 września 2015 roku z inicjatywy założycieli Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiej Piłki Nożnej – Michała Pawlaka i Krystiana Rubajczyka. Pierwsze zajęcia odbywały się w Parku Biskupińskim, gdzie zaadoptowano do tego lokalne boisko. Na pierwszym treningu „Szansy” zjawiło się sześcioro małych entuzjastów piłki nożnej. Stworzył się zespół ludzi i pasjonatów którzy bez środków własnych zorganizowali, pierwszą bezpłatną Akademie Piłkarską w ówczesnych czasach, skomercjalizowanych usług z zakresu kultury fizycznej.wezyk (Kopiowanie)

Pierwsze treningi AP Szansa (Wrzesień 2015, Park Biskupiński)

Dynamiczny rozwój Akademii jak i pozostałych projektów Fundacji zaowocował, przeniesieniem zajęć z osiedlowego boiska… na najnowocześniejszy obiekt piłkarski we Wrocławiu, Olimpijski FC! Profesjonalne treningi i pełna zaangażowania kadra trenerska spowodowała olbrzymi nadmiar chętnych do uczęszczania na zajęcia „Szansy”. Niestety z powodów ograniczeń finansowych (wynajem obiektów) na przełomie 2015/2017 roku mogło trenować maksymalnie 30 zawodników.  Dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców Fundacja ubrała w profesjonalne stroje i dresy treningowe Trenerów oraz naszych małych podpieczonych.

IMG_2458a

Pierwsi ubrani zawodnicy AP Szansy  (Grudzień 2015, Olimpijski FC)

Ciężka i społeczna praca naszych Trenerów pozwoliła na pokazanie unikalnych wartości „Szasny” tj. nieustającej pasji w dążeniu do rozwoju oraz przewartościowania waluty w sporcie młodzieżowym; z pieniędzy na pasję i zaangażowanie. Treningi w Akademii wiązały się od zawsze z koniecznością pełnego zaangażowania i oddania treningowi. Splot wypadków i sprzyjających okoliczności oraz serce oddawane przez ludzi Fundacji na treningach zaowocowało współpracą z lokalnym biznesem oraz partnerami.

IMG_2413

Szansa ciągle w ruchu!  (Grudzień 2015, Olimpijski FC)

Rok 2016 to okres rozwoju i ciężkiej pracy… bez sukcesów marketingowych… Niemniej pod koniec tego ciężkiego czasu, nastąpił przełom w życiu Fundacji a więc i Szasny. Dzięki akcji „Uśmiechnij się z Lay`s” pozyskała 100 tysięcy złotych na Funkcjonowanie… otworzyło to przed nami nowe możliwości…

img_8049

img_4216 1

img_4164