Amortyzatory kolana, czyli łąkotki

Amortyzatory kolana, czyli łąkotki

Chyba każdy z Was słyszał kiedyś pojęcie “łąkotka”. Ale co to jest, jakie pełni funkcje i gdzie dokładnie się znajduje? O tym przeczytacie poniżej.

Łąkotki znajdują się w stawach kolanowych. Pomiędzy kością udową i piszczelową. W każdy kolanie mamy dwie łąkotki. Boczną i przyśrodkową.

Łąkotki formują się już w 8-10 tygodniu życia płodu. Na początku są bardzo unerwione i unaczynione, jednak stopniowo, w trakcie życia płodowego naczynia krwionośne lokują się na zewnątrz łąkotek, a sama łąkotka wypełnia się kolagenem. Tak więc łąkotka to chrzęstno-włóknista struktura słabo unerwiona, a unaczyniona tylko w zewnętrznej strefie – przez co utrudnione jest jej gojenie w przypadku jej uszkodzenia.

Łąkotki pogłębiają powierzchnię stawową kości piszczelowej. Aktywnie uczestniczą we wszelkich ruchach stawu kolanowego. Przemieszczają się do przodu podczas wyprostu i do tyłu kolana podczas zgięcia. Ruch oscyluje w okolicy 1 cm. Dzięki nim możliwy jest też ruch rotacyjny stawu kolanowego. Podczas rotacji jedna porusza się do przodu, druga do tyłu w zależności od kierunku rotacji. Łąkotki amortyzują staw kolanowy podczas skoków i wstrząsów. Wpływają na stabilność kolana oraz kongruencję stawową czyli dopasowanie wszystkich elementów stawu do siebie.

Łąkotka przyśrodkowa leży po przyśrodkowej części stawu, ma kształt półksiężyca, Jest połączona z torebką stawową stawu kolanowego przez co jej ruchomość jest ograniczona. Jest połączona z łąkotką boczną więzadłem poprzecznym. Częściej ulega urazom.

Łąkotka boczna jest zbliżona kształtem do koła. Zajmuje większą powierzchnię na plateau piszczeli niż łąkotka przyśrodkowa. Jej rogi leżą blisko przyczepów więzadła krzyżowego przedniego. Jest bardzo lużno połączona z torebką stawową.

To podstawowe informacje o łąkotkach. Za tydzień opowiem Wam troszkę o objawach uszkodzonej łąkotki oraz o rodzajach jej uszkodzeń.

Miłej lektury!

Podyskutuj z autorem

97996468_258938602015128_2781149791273353216_n

Dyskusja: