Czucie głębokie – co to takiego ?

CZUCIE GŁĘBOKIE

Czucie głębokie, inaczej proprioceptywne, to zdolność do odczuwania pozycji ciała w przestrzeni oraz do odczuwania ruchu. Dzięki temu czuciu wiemy jak ułożona w przestrzeni jest nasza ręka i wiemy jak stawiać stopy podczas biegu, gdy nagle zmienia nam się podłoże.

Receptory czucia głębokiego (proprioreceptory) umiejscowione są głównie w torebkach stawowych, mięśniach, ścięgnach i więzadłach.

Odebrany przez proprioreceptor bodziec (np informacja ze stopy “zamiana podłoża z twardego na miękkie) wędruje do mózgu, a odpowiedź z mózgu wraca do mięśni, dzięki czemu możliwa jest reakcja stawów, mięśni na bodziec (dostosowanie ustawienia stawów stopy do miękkiego podłoża).

Tak więc najbardziej podstawową rolą takiej informacji zwrotnej jest stabilizacja i ochrona ciała. Gdy system sprawnie działa, możliwe jest kontrolowanie i koordynowanie ruchu oraz utrzymanie równowagi. Dzięki informacji zwrotnej system ten chroni nas przed naciągnięciem czy naderwaniem tkanek miękkich. Dzięki niej możliwie jest także kontrolowane rozciąganie (stretching) danych struktur.

Już za tydzień opowiem Wam o jednej z najskuteczniejszych metod rozciągnięcia mięśnia, wykorzystującej właśnie receptory w tkance łącznej.

Pamiętajcie: propriocepcja to niesamowicie istotna rzecz, nad którą trzeba pracować podczas powrotu do sportu po kontuzji.

Bibliografia:

● Tuthill J.C et all., Proprioception, Current Biology, 2018:5(2);194-203

● Nowak K., Podstawy terapii NeuroTaktylnej w oparciu o neurofizjologiczne aspekty czucia głębokiego i odruchowości w Neurosensomotorycznej Integracji Odruchów według dr Masgutovej (MNRI), Przegląd Logopedyczno, Pedagogiczno, Psychologiczny, 2019:1;46-54

Podyskutuj z autorką

97996468_258938602015128_2781149791273353216_n

Źródło obrazku wyróżniającego: https://www.istockphoto.com/pl/obrazy/propriocepcja?mediatype=photography&phrase=propriocepcja&sort=mostpopular

Dyskusja: