Diagnoza: skręcenie stawu skokowego. I co dalej?

Diagnoza: skręcenie stawu skokowego. I co dalej?

W świecie sportu co chwilę usłyszeć można o tym, że zawodnik “skręcił kostkę”. Czasami mówi się subtelniej: “podkręcił ją”. Jednak co to oznacza? W wyniku złego ustawienia stopy staw skokowy górny może ulec skręceniu ewersyjnemu – gdzie uszkodzone zostają struktury po stronie przyśrodkowej stawu skokowego (rzadziej) i inwersyjnego, gdzie uszkadzają się struktury po stronie bocznej, czyli w okolicach kości strzałkowej (częściej).

Fizjoterapia będzie zależała od rozległości uszkodzonych tkanek, czyli od stopnia uszkodzenia.

Zasada ogólna? Przyjęło się stosować protokół R.I.C.E (Rest, Ice, Compression, Elevation, czyli odpoczynek, lód, kompresja, elewacja). Należy jednak bardzo uważać z tym pierwszym, czyli odpoczynkiem. Często dajemy tkankom za dużo czasu na regenerację, co powoduje większe szkody niż samo skręcenie… Tak jak pisałam w poście o tendinopatii – najlepszym lekarstwem na uszkodzenia (nie zerwanie) więzadeł jest ich obciążenie. Nie należy także nadużywać lodu, gdyż ma on za zadanie wyciszyć delikatnie stan zapalny, a nie całkowicie go wyeliminować. Jak pamiętamy stan zapalny jest pierwszym naturalnym objawem gojenia się tkanek, nie możemy więc walczyć z naturą.

W przypadku uszkodzenia tkanek I stopnia (naciągnięcie struktur): – okładamy miejsce lodem, 3-4x dziennie po 10 minut – na zmianę z lodem smarujemy miejsce maścią z heparyną – trzymamy kończynę powyżej linii serca – oprócz maści w celu zmniejszenia obrzęku stosujemy drenaż limfatyczny, ultradźwięki, mobilizację – powrót do aktywności sportowej następuje przeważnie ok tygodnia po urazie, można przez kilka pierwszych dni zabezpieczać staw kinesiotapem lub ortezą

W przypadku uszkodzenia tkanek II stopnia (naciągnięcie i naderwanie niektórych struktur): -pierwszy tydzień oszczędzamy staw, zaopatrujemy go w ortezę, but ortopedyczny – okładamy miejsce lodem, 3-4x dziennie po ok 10 minut – na zmianę z lodem smarujemy miejsce maścią z heparyną – trzymamy kończynę powyżej linii serca – stosujemy zabiegi laseroterapii – w drugim tygodniu zaczynamy biegi przodem, wzmacniamy mięśnie okalające staw, wykonujemy trening czucia głębokiego – w trzecim tygodniu przygotowujemy ćwiczenia uwzględniające charakter trenowanej dyscypliny, dodajemy większe obciążenia podczas treningu wzmacniania mięśni, utrudniamy trening czucia głębokiego, – w trzecim tygodniu wracamy też do treningu z drużyną – na początku powrotu do sportu można stosować ortezę lub kinesiotape

W przypadku uszkodzeń III stopnia (zerwanie struktur) najczęściej wykonuje się zabieg operacyjny. Wtedy fizjoterapia uzależniona jest od rozległości uszkodzeń i metody operacji.

Podyskutuj z autorką

97996468_258938602015128_2781149791273353216_n

Dyskusja: