Klątwa więzadła krzyżowego przedniego, czyli o stabilizacji kolana

Najczęstszą kontuzją w obrębie stawu kolanowego u sportowców jest uraz więzadła krzyżowego przedniego (ang. anterior cruciate ligament – ACL). Badania dowiodły, że uraz zerwania więzadeł krzyżowych przednich jest charakterystyczny dla sportów halowych, takich jak siatkówka czy piłka ręczna oraz dla piłki nożnej, gdzie najczęściej doznają go zawodnicy obrony.

Za stabilizację stawu kolanowego, odpowiadają więzadła krzyżowe przednie i tylne, a także wiezadła poboczne piszczelowe, poboczne strzałkowe i więzadło właście rzepki.

Wszystkie wymienione więzadła spełniają ważną rolę, jednak jeśli chodzi o stabilizację przednio-tylną, to ACL jest tu głównym bohaterem.

Budowa: ACL jest więzadłem wewnątrzstawowym, pokrytym błoną maziową. Łączy kość udową z piszczelową. Zbudowane jest z 3 pasm: przednio-przyśrodkowego, tylno-bocznego i pośredniego. Dzięki receptorom czucia głębokiego w więzadle, które mają za zadanie odnajdywać ciało w przestrzeni, ACL jest lepiej chronione przed urazem.

Kiedy dochodzi do urazu?

Sporty, o których mowa na początku, charakteryzują się dużą dynamiką, w której przeważają zmiany kierunków, zmiany tempa czy wyskoki. W takich warunkach bardzo łatwo u oraz skrętny stawu.

Bardzo ważnym czynnikiem jest tu podłoże, które generuje ogromne obciążenia stawu podczas hamowania czy zmiany kierunku. Więzadło krzyżowe przednie jest luźne w pozycji 20-30 stopni zgięcia stawu kolanowego. Natomiast ulega napięciu w trakcie ruchu wyprostu kolana. Jest jednym z elementów ograniczających nadwyprost. Ruch nadwyprostu jest często obserwowany w sporcie kiedy to np. piłkarz wykona ślizg z prostym stawem kolanowym, a jego stopa pozostanie w kontakcie z murawą. Tak więc ruch przeprostu jest pierwszą przyczyną urazu tegoż więzadła. Drugim mechanizmem urazu ACL jest mocne zgięcie stawu z jednoczesnym ruchem koślawienia i rotacją podudzia.

I co się dzieje z więzadłem jak już się zerwie?

Za tydzień opowiem Wam troszkę o gojeniu się tej struktury. .

Bibliografia:

Cimino F., Volk B., Anterior cruciate ligament injury: diagnosis, management, and prevention, American Family Physician, 2010;82(8):917-922

Kapanji AI, Anatomia Funkcjonalna Stawów, T2, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013

Pogorzała AM., Buczak J., Przyczyny niestabilności stawu kolanowego po uszkodzeniu więzadła krzyżowego przedniego i metody jej leczenia

Rosa BB, Asperti AM, Epidemiology of sports injuries on collegiate athletes at a single center, Acta Ortopédica Brasiliera, 2014;22(6):321- 324

 

Podyskutuj z autorką

97996468_258938602015128_2781149791273353216_n

martakopinska13@gmail.com

Źródło grafiki głównej: https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/rekonstrukcja-acl-czy-warto-sie-jej-poddac/

Dyskusja: