Pierwsza pomoc przy skręceniu stawu skokowego
Podczas treningów, zwłaszcza u piłkarzy nożnych dochodzi bardzo często do skręceń w obrębie stawu skokowego. Najczęściej występującym urazem jest skręcenie inwersyjne, podczas którego pięta oraz nocna krawędź stopy uciekają w kierunku przyśrodkowym (do środka).
W badaniu USG widoczne jest uszkodzenie więzadło strzałkowo – skokowe przednie (ATFL) oraz więzadło strzałkowo – piętowe (CFL).
Pierwsza pomoc w przypadku urazów doznanych na treningach oraz podczas meczu są niezwykle istotne
w dalszym przebiegu fizjoterapii oraz szybkiego powrotu zawodnika do gry. Gdy już dojdzie to takiego urazu, trzeba reagować szybko, ponieważ w świeżych urazach decydują pierwsze minuty.
Zawodnik najprawdopodobniej skręcił „kostkę” – co ma najpierw zrobić?
Po pierwsze, zachować spokój oraz nie panikować. Po drugie, postępować zgodnie z zasadą P.R.I.C.E.S.
P – Protection – należy zabezpieczyć staw przed dalszym urazem. W tym celu słusznym jest pozostawienie stopy
w bucie, który jest mocno zasznurowany. W innym wypadku stopa oraz staw skokowy powinny być ustabilizowane.
R – Rest – należy znaleźć odpowiednią pozycję ciała, która nie będzie pogłębiać dolegliwości. W tym momencie uszkodzone tkanki nie podlegają przeciążeniom.
I – Ice – chłodzenie stawu skokowego w przypadku urazu jest istotne, ponieważ łagodzi dolegliwości bólowe, zmniejsza pole powstania krwiaka oraz obrzęku.
C – Compression – kompresja w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia, zmniejsza ryzyko powstania stanu zapalnego oraz obrzęku.
E – Elevation – uniesienie kończyny powyżej poziomu ciała obniża również wielkość obrzęku.
A co potem?
Warto skontaktować się z lekarzem ortopedą lub sportowym, aby wykonać badania diagnostyczne. Najlepszym wyjściem jest badanie USG, ponieważ w szybki sposób można stwierdzić, które więzadła oraz są uszkodzone. Pamiętajcie, że w przypadku bardzo dużego obrzęku stawu skokowego, takie badanie nie będzie możliwe!!! Obrzęk będzie zasłaniał uszkodzoną okolicę.
W takim razie zdjęcie RTG posłuży w postawieniu pierwszej diagnozy.
To nie wszystko!!!
Powinniście pamiętać, aby w domu chłodzić (4-5 razy dziennie po 10-15 min), wykonywać kompresję za pomocą np. bandaża elastycznego (2-3 razy dziennie po 10 min) oraz utrzymywać kończynę powyżej poziomu ciała.
Podyskutuj z autorem:
Sebastian Klich