Płaskostopie

PŁASKOSTOPIE

Stopa ma 3 punkty podporu: kość piętową, głowę I kości śródstopia oraz głowę V kości śródstopia. Nasze stopy mają fizjologiczne łuki, które są stworzone przez mięśnie. Mamy 2 łuki podłużne stopy, za których wysklepienie odpowiadają mięśnie piszczelowy tylny i przedni, mięsień strzałkowy długi oraz wszystkie mięśnie podeszwowej strony stopy. Wyróżnia się także łuk poprzeczny, który niejako łączy dwa łuki podłużne.

Gdy mięśnie wysklepiające łuki są niewydolne, nadmiernie rozciągnięte, i dochodzi do przykurczu mięśnia trójgłowego łydki, łuki się obniżają i tworzy się płaskostopie.

Ale jakie są inne przyczyny powstania płaskostopia? – stojąca praca – twarde podłoże – nadwaga – chodzenie na wysokich obcasach oraz w butach z wąskim nosem – złe dopasowanie wkładek ortopedycznych – długotrwałe unieruchomienie stopy

A co czuje osoba z płaskostopiem, jakie są objawy tej patologii? – ból stopy utrudniający funkcjonowanie – nasilone pocenie stóp, pieczenie, odciski – rogowacenie skóry podeszwowej części stopy – obrzęki – zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych – modzele – koślawe stopy – nierówne ścieranie podeszwy buta

Jak leczyć tę przypadłość?

Przede wszystkim wykonując odpowiednie, indywidualnie dobrane ćwiczenia. Ćwiczenia rozciągające mięsień trójgłowy łydki, ćwiczenia wzmacniające, które najpierw wykonywane są w odciążeniu (np w siadzie) tak by uzyskać prawidłowe ustawienie stopy, a później w obciążeniu, tak by niewydolne mięśnie miały szansę się wzmocnić. Czasami zalecane są też wkładki, ale muszą być one dobrane przez kompetentnego lekarza!

PAMIĘTAJ: ćwiczenie z korektywy gdzie dzieci podnoszą palcami u stóp woreczek z piaskiem jest wykonane prawidłowo TYLKO wtedy, gdy I i V kość śródstopia są ustabilizowane na podłożu, a pracują tylko palce!!!!!!! Jest to jedną z najbardziej popularnych ćwiczeń “na płaskostopie”, a jednocześnie bardzo często popełnia się w nim kardynalny błąd.

Dyskusja: