Przeciążenie ścięgna: odciążać czy obciążać? Czyli słów kilka o tendinopatii.

Co to jest tendinopatia?
Zdrowe ścięgno składa się z tkanki łącznej, naczyń krwionośnych oraz proteoglikanów i macierzy pozakomórkowej (ECM). Ścięgno to struktura, która ma absorbować, amortyzować i przenosić wstrząsy. Dobrze zorganizowana, silna lecz elastyczna macierz pozakomórkowa zezwala na tę funkcję.
Tendinopatia to zwykle rezultat przeciążenia całej struktury. Nie wywołuje jej jednak jeden wstrząs. Wiele kompresyjnych obciążeń zmienia strukturę ścięgna i taka kombinacja powoduje tendinopatię. Włókna kolagenowe układają się chaotycznie, produkcja samego kolagenu jest znacznie ograniczona, ścięgno traci zdolności do tolerancji obciążenia.
Objawy kliniczne to ból i dysfunkcja.

Fazy tendinopatii

1. Faza reaktywna (opuchlizna). Pacjent zaczyna odczuwać ogromny ból
2. Faza pogorszenia
3. Faza degeneracyjna. Bół mało intensywny.

Fizjoterapia czy odpoczynek?

Badania przeprowadzone na siatkarzach i koszykarzach z patologią więzadła właściwego rzepki wykazały, że po wykonaniu serii ćwiczeń izometrycznych (gdzie zmienia się napięcie włókien, ale nie ich długość) ból odczuwalny przez zawodników od razu po wykonaniu przysiadu jednonóż oraz 45 min po ćwiczeniu był znacznie mniejszy. Zatem ćwiczenia izmotetryczne powodują natychmiastowe uśmierzenie bólu, które trwa nawet do 45 min. Co bardzo ważne w fizjoterapii, to fakt, że skurcze izometryczne muszą osiągać wartość do 70% maksymalnej siły mięśnia, aby działały przeciwbólowo. Właśnie do tej wartości receptory bólowe, pozostają nieaktywne.
Jeżeli obciążymy chorą strukturę, stworzymy jej warunki do regeneracji i do równoległego względem siebie ułożenia włókien kolagenowych. Jeśli natomiast osobie, która ma właśnie to schorzenie, zalecimy odpoczynek, włókienka ścięgna nie będą miały szansy powrotu do swojego pierwotnego ułożenia – do porządku.

Dzięki obciążaniu ścięgna, zmniejszymy odczuwany ból i przyspieszymy „naprawę” włókien.

Tak oto udowodniono, że gdy ścięgno ulega urazowi, przeciążeniu, nie należy kłaść się do łóżka i czekać aż ból minie. Warto już od samego początku ćwiczyć z fizjoterapeutą oraz wykonywać trening w domu.

Bibliografia:
* Docking T. i wsp., Relationship between compressive loading and ECM changes in tendons, Muscles, Ligaments and Tendons Journal 2013; 3 (1): 7-11
* Cook J. i wsp., Do isometric and isotonic exercise programs reduce pain in athletes with patellar tendinopathy in-season? A randomised clinical trial, Journal of Science and Medicine in Sport 19 (2016) 702–706
* Rio E. i wsp., Isometric exercise induces analgesia and reduces inhibition in patellar tendinopathy, British Journal of Sports Medicine, 2015;49:1277–1283
* www.thefreedictionary.com

Podyskutuj z autorką:

97996468_258938602015128_2781149791273353216_n

martakopinska13@gmail.com

Źródło zdjęcia głównego: http://www.vivofizjoterapia.pl/index.php/blog/131-tendinopatia-sciegna-achillesa.html

Dyskusja: