Rola przygotowania motorycznego w procesie treningowym

Przygotowanie motoryczne w ostatnich latach stało się bardzo modnym tematem w środowisku trenerskim. W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić swoje spostrzeżenia na temat roli aspektów związanych z treningiem motorycznym w treningu piłkarskim.

Przygotowanie motoryczne jest przede wszystkim treningiem uzupełniającym dla reszty procesu związanego z  aspektami techniczno-taktycznymi. Zatem w pierwszej kolejności piłkarze powinni podczas jednostek treningowych poprawiać wszelkie elementy stricte piłkarskie. Tutaj pojawia się rola treningu motorycznego, ponieważ żeby zawodnicy mogli rozwijać się optymalnie pod kątem piłkarskim potrzebują regularności w uczęszczaniu na zajęcia, a co za tym idzie zdrowia. Wobec tego, jednym z priorytetowych zadań przygotowania motorycznego jest prewencja urazów, które wykluczają zawodnika ze sportu, a w dalszej konsekwencji hamują jego rozwój. Na trening prewencyjny składają się ćwiczenia korekcyjne, poprawiające ruchomość w stawach i elastyczność mięśni oraz wzmacniające kluczowe grupy mięśniowe w danym sporcie, jak np. u piłkarzy mięśnie przywodziciele.

Kolejnym celem głównym będzie to, co spędza sen z powiek trenerom, czyli żeby jego piłkarze „dobrze wyglądali” na boisku. Chodzi tutaj oczywiście o poprawę wydajności podczas rywalizacji sportowej. Na ten aspekt składa się wiele czynników, ponieważ trener przygotowania motorycznego odpowiada za programowanie i aplikowanie ćwiczeń, które powinny rozwijać szybkość, moc, eksplozywność, siłę, wytrzymałość, czas reakcji czy koordynację ruchową.

Podsumowując, odpowiednio zaplanowany i prowadzony trening motoryczny, powinien być sprzymierzeńcem każdego zawodnika i trenera, ponieważ pozwoli unikać kontuzji i poprawiać boiskową wydajność. Niezależnie od etapu szkolenia, trening specjalistyczny warto uzupełniać elementami przygotowania motorycznego, aby zawodnicy mogli mierzyć się z wymaganiami swojej dyscypliny będąc przede wszystkim w pełni zdrowymi oraz bardziej efektywnymi.

Podyskutuj z autorem

mateuszbebas@o2.pl

frerfre (1)LOGO CZERWONE PNG

źródło zdjęcia głównego: https://trening-pilkarski.pl/plany-treningowe/indywidualne-plany-treningow-silowych/

 

Dyskusja: