Staw krzyżowo-biodrowy

Staw krzyżowo-biodrowy

Staw krzyżowo-biodrowy (SI – ang. sacroiliac joint) znajduje się między kością biodrową, a krzyżową i jest stawem płaskim. Niektórzy lekarze twierdzą, że nie zachodzi tam absolutnie żaden ruch, gdyż więzadła na to nie pozwalają. Jednak wielu fizjoterapeutów i lekarzy (w tym ja) się z tym nie zgadza. W moim gabinecie już nie raz miałam do czynienia z pacjentami z problemami ze stawem SI.

Uważam, że jest to klinicznie niezmiernie ważny staw, który dobrze zdiagnozowany może rozwiązać wiele dolegliwości pacjentów.

● Jak możemy najprościej podzielić dolegliwości związane ze stawem SI?

Staw SI może być zablokowany lub może w nim występować niestabilność. Może mieć uszkodzone powierzchnie stawowe lub więzadła na skutek nagłego urazu bądź zmian zwyrodnieniowych. Może być przeciążony, co wynikać może z asymetrii ciała. Ja do tej pory miałam do czynienia głównie z zablokowanymi stawami SI.

● Co mówi pacjent, że mogę już po wywiadzie podejrzewać zablokowanie stawu SI?

– opisuje ból jako kłujący (pokazująć na szparę stawu)

– opisuje ból jako tępy (pokazując nad pośladek) – opisuje ból jako promieniujący do przodu lub tyłu uda

– mówi o przechodzącym prądzie w momencie obciążania kończyny z bolesnym stawem

– że skakał ostatnio na bangee

– że spadł z krawężnika

– że długo jechał autem – że raptownie i mocno wciskał w aucie pedał

● Po takim wywiadzie mam już teorię, ale oczywiście muszę potwierdzić to badaniem przedmiotowym. Wykonuję testy, najczęściej trzy, specyficzne dla dysfunkcji tego stawu. Nauczono mnie, że jeden test pozytywny nie potwierdza jeszcze pozytywnego wyniku badania, dlatego zawsze testuję w kilku pozycjach, kilkoma niezależnymi testami.

● Jeżeli moja diagnoza się potwierdzi, to

1. Badam jeszcze odcinek lędźwiowy (by sprawdzić, czy hipomobilność w stawie SI nie zadziałała hipermobilnie na stway odcinka lędźwiowego)

2. Rozluźniam mięśnie wokół stawu SI.

3. Mobilizuję staw SI w odpowiednim kierunku

4. Zadaję pacjentowi ćwiczenia do domu!

Dobry fizjoterapeuta zawsze zadaje pracę domową!!! Bo wie, że sukcesu w terapii nie będzie bez solidnej pracy pacjenta w swoich czterech kątach :)

Bibliografia:

● Anatomia Człowieka, Tom I, Bochenek A., PZWL, Warszawa 2013

● Staw krzyżowo-biodrowy, propozycje terapii, Sztuce S., Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, 75, 2016

● Diagnostyka stawu krzyżowo-biodrowego dla potrzeb fizjoterapii, Sztuce S., Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, 74, 2016

Podyskutuj z autorką

97996468_258938602015128_2781149791273353216_n

Dyskusja: