Testy motoryczne – czy sprzęt specjalistyczny jest niezbędny do prowadzenia rzetelnego monitoringu procesu treningowego?

Badania wydolności w piłce nożnej nieodłącznie kojarzą się z kosztowną, nieosiągalną dla zdecydowanej większości klubów, aparaturą pomiarową w postaci fotokomórek, ergospirometrów czy platform dynamometrycznych. Taki stan rzeczy często zniechęca trenerów do wykonywania jakichkolwiek testów motorycznych, co oczywiście nie jest optymalnym wyjściem z sytuacji.

Nie zamierzam tutaj oczywiście przekonywać żadnego trenera, żeby prowadząc grupę trampkarzy zwrócił się z prośbą do prezesa klubu o wydanie pokaźnej sumy pieniędzy na profesjonalne badania motoryczności zawodników. Chcę natomiast pokazać, że kompleksowe testy przeprowadzić można nie wydając praktycznie ani złotówki. Oczywiście nie otrzymamy tak dokładnych wyników i szczegółowych danych, jak korzystając z profesjonalnych narzędzi. Możemy jednak sprawdzić samych siebie, czy nasz proces treningowy pozytywnie wpływa na motoryczność zawodników oraz gdzie znajdują się największe rezerwy.

Testy motoryczne obejmują szeroki zakres cech, których poziom możemy sprawdzać. Zaczynając od oceny funkcjonalnej, poprzez moc, szybkość, siłę, na wytrzymałości kończąc. Ocena funkcjonalna to temat często pomijany ze względu na wymagane doświadczenie w ocenie, która rzadko jest jednoznaczna. W tym aspekcie proponuję wykonać trzy testy, do których wykonania potrzebne będą tylko tyczka i miarka. Pierwszy z nich to test aktywnego uniesienia nogi wyprostowanej(ASLR), zaczerpnięty z FMS, który sprawdzi elastyczność grupy kulszowo-goleniowej, dynamiczną mobilność bioder oraz kontrolę motoryczną w tym specyficznym ruchu. ASLR polega na maksymalnym uniesieniu nogi wyprostowanej w pozycji leżenia tyłem, druga kończyna powinna wyprostowana spoczywać na podłożu. Drugim, równie łatwym do przeprowadzenia jest test pompki, również z FMS, który sprawdzi stabilność tułowia oraz siłę górnej obręczy. Ostatnim podstawowym testem, który łatwo jest ocenić jest test ścienny zgięcia w stawie skokowym, sprawdzający  mobilność stawu skokowego. Szczegóły sposobu wykonania i oceny można bez problemu znaleźć w internecie.

Kolejnym aspektem motoryczności, który możemy testować jest parametr mocy kończyn dolnych. Jednym z najstarszych, a zarazem nadal najlepszych testów badających tę cechę, jest skok w dal
z miejsca. Drugim, który dzięki rozwojowi technologii, możemy obecnie wykonać prawie bezkosztowo jest skok pionowy, a testować go można za pomocą aplikacji na smartfony np. My Jump 2. Podobnie zresztą jest z pomiarem szybkości, tutaj również dostępne są aplikacje, które zastąpią nam stoper i pozwolą choć trochę przybliżyć się do dokładności oferowanej przez fotokomórki.

Jeśli chodzi o testy siłowe, ich rodzaj musimy mocno skorelować z poziomem zaawansowania grupy w treningu siłowym. Zatem jako podstawowe dla góry ciała u początkujących, najlepsze będą – test zwisu z brodą nad drążkiem, który z czasem możemy przekształcić w test podciągania na drążku, oraz test pompek, a dla bardziej zaawansowanych test wyciskania sztangi leżąc. Dla dołu ciała również warto zastosować dwa testy, dla przykładu przysiad obunóż lub wykroczny z obciążeniem 10% masy ciała zawodnika oraz most biodrowy jednonóż. Na poziomie podstawowym, wyżej wymienione testy najlepiej przeprowadzić na zasadzie ilości powtórzeń w czasie 45 lub 60 sekund. Na poziomie zaawansowanym, można już użyć sposobu wyznaczania np. 8 lub 5 powtórzeń maksymalnych z obciążeniem zewnętrznym.

Ostatnim aspektem, a zarazem najchętniej testowanym przez trenerów, jest wytrzymałość. Tutaj również z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która jest na wyciągnięcie ręki, ponieważ
z użyciem smartfona i głośnika bluetooth możemy wykonać w profesjonalny sposób BEEP Test, będący nadal jest jednym z najlepszych „terenowych” sposobów sprawdzania wytrzymałości piłkarza. Dla osób, które wolą poświęcić jeszcze mniej czasu i zaangażowania technologii, dobrą opcją będzie wykonanie wytrzymałościowego testu 5-minutowego, w którym wynikiem jest dystans przebiegnięty w czasie tytułowych 5 minut.

Podsumowując, możemy kompleksowo testować motorycznie naszych piłkarzy mając do dyspozycji naprawdę niewiele przyrządów. Kluczowym aspektem będzie standaryzacja wykonywania testów, aby zawodnicy mogli rzetelnie porównać się sami ze sobą za jakiś czas, a my trenerzy zweryfikować swoje metody treningowe. Poza tym, wyniki testów są też dobrym narzędziem motywowania piłkarzy do rzetelnej pracy na treningach.

 Podyskutuj z autorem

frerfre (1) LOGO CZERWONE PNG

Dyskusja: